Główne
    Aktualności

    Projekty
    GirLS
    Buffy
    Gepard
    Drzewko
    Kucharek
    Pozostałe

    Programowanie
    C++
    Java
    PHP

    Inne
    Współpraca
    Kontakt
 GirLS 
Wbrew temu, co mogłoby się niektórym wydawać, oprogramowanie pełni bardzo ważną rolę, jeśli nie najwazniejszą. W rzeczywistości to od oprogramowania zależeć będzie ostateczny wybór mikrokontrolera, a może i nawet sposób transmisji danych z lokalizatora od obserwatora.
Ponieważ wstępnie jako sposób transmisji danych wybrany został przesył pakietami GPRS na wybraną stronę internetową, to wiążą się z tym niemałe problemy. W związku z tym, że nadajnikiem GSM będzie zwykły telefon komórkowy, to potrzebna jest obsługa protokołów PPP oraz TCP/IP. Oczywiście bez sensu jest pisanie odpowiedniego kodu, jeśli można znaleźć taki w Internecie zupełnie za darmo (open source). Po wyczerpujących :) poszukiwaniach wybrany na razie został projekt open source Ethernut. Jest to kompleksowe rozwiązanie w zakresie sprzętu jak i oprogramowania go obsługującego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyte zostało samo oprogramowanie. Tym bardziej, że składniki tego projektu (Nut/OS i Nut/Net) są dedykowane właśnie mikrokontrolerom ATMEGA128. Pakiet Nut/Net zawiera w sobie obsługę najważniejszych protokołów transmisyjnych, w tym także tych, które są mi potrzebne (PPP, TCP/IP). Tak więc Ethernut jest podstawowym kandydatem w roli systemu operacyjnego obsługującego mikrokontroler oraz telefon komórkowy.
Jak już wspominałem, najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby użycie dedykowanego modułu GSM/GPRS z wbudowaną obsługą PPP i stosem TCP/IP, jednakże urządzenia takie są dość drogie (300-400 złoty), co raczej wyklucza ich zastosowanie w praktyce, nie wspominając już o tym, że są trudno dostępne w Polsce.

W przypadku, gdyby obsługa Ethernut'u była zbyt trudna :) lub kod końcowy wymagałby zbyt dużo pamięci może zostać zastosowane rozwiązanie alternatywne oparte na transmisji danych z wykorzystaniem SMS'ów. Wprawdzie będzie ono wymagać zastosowania 2 telefonów, 2 kontrolerów oraz dodatkowego oprogramowania PC po stronie odbiorcy, ale może okazać się konieczne, aby spełnić wymóg dostarczenia danych na wybraną stronę WWW.

Aktualizacja:

Jak już napisałem w opisie sprzętu, wybrany został specjalizowany moduł GSM firmy SIMCOM. Posiada on wbudowaną obsługę PPP oraz TCP/IP, dzięki czemu wysyłanie danych na stronę WWW staje się dość proste. Jednakże w obecnej wersji (1.0) projektu informacje o położeniu obiektu wysyłane są do odbiorcy za pomocą SMS-ów. Rozwiązanie oparte o stronę WWW przewidziane jest w kolejnej wersji systemu. Również w wersji 1.0 nie wykorzystany został system Ethernut. Całe oprogramowanie jest moim autorskim rozwiązaniem, obsługa portów USART, timerów mikrokontrolera itd. są zaimplementowane w wystarczającym stopniu, aby urządzenie mogło działać. Zaimplementowana jest obsługa błędów; błędy sygnalizowane są odpowiednim miganiem czerwonej diody.

Użytkownik otrzymuje pełny pakiet oprogramowani, dzięki czemu może samodzielnie skonfigurować sobie system według własnych potrzeb. System zaopatrzony jest w prosty moduł konfiguracyjny. Całe urządzenie podłączyć można do komputera PC za pomocą kabla szeregowego (złącze RS-232). Napisany został mały i prosty w obsłudze program, który pozwala użytkownikowi skonfigurować urządzenie w bardzo prosty i przyjazny sposób. Jest to "GirLS - Konfigurator". Możliwe jest ustawienie powiadamiania o wybranych zdarzeniach jak również wybranie zakresu wysyłanych do użytkownika danych. Jak już wspomniałem, powiadamianie odbywa się za pomocą wiadomości SMS. Użytkownik może podać do 3 numerów telefonów, do których będą wysyłane powiadomienia.

Inną istotną funkcją jest możliwość zdefiniowania obszaru, w którym może poruszać się obiekt. Definiuje się go podając jego 4 granice (północną, południową, zachodnią i wschodnią). Granice definiuje się w stopniach, minutach i sekundach długości oraz szerokości geograficznej. Jeśli włączone zostanie odpowiednie powiadamianie, to system będzie wysyłał odpowiednie SMS-y w przypadku, gdy obiekt opuści dozwolony obszar.


Komentarze

Autor: yyxsixaob 09.06.2012 21:34:39
s1cTX5 <a href="http://jfddvfpytgcx.com/">jfddvfpytgcx</a>, [url=http://tbxdvuzmekmo.com/]tbxdvuzmekmo[/url], [link=http://jupxncqswpyh.com/]jupxncqswpyh[/link], http://qsmnbibcuesv.com/


Autor: ffdyspgoicd 04.12.2011 17:34:58
AZrsG9 , [url=http://izaqjwwavhwy.com/]izaqjwwavhwy[/url], [link=http://bmrtqkfrnuxj.com/]bmrtqkfrnuxj[/link], http://yepkpdvpvhsd.com/


Autor: frfmnab 30.11.2011 18:42:08
yN7oBy <a href="http://wekegpfuojuz.com/">wekegpfuojuz</a>


Autor: izhxfkidhu 24.11.2011 17:34:56
ELFbRL , [url=http://wvcfkxhprvdx.com/]wvcfkxhprvdx[/url], [link=http://tbsubcdpyhbv.com/]tbsubcdpyhbv[/link], http://ebzmjgblehhg.com/


Autor: tzdgur 24.11.2011 11:55:39
695j9v <a href="http://nnemmzkftvqh.com/">nnemmzkftvqh</a>


Autor: Kiona 23.11.2011 15:35:02
Ya learn smeothing new everyday. It's true I guess!


Skomentuj

Imię (Nick):
Komentarz:
    Sonda
Jakie języki wykorzystujesz najczęściej?

 ASP
 Assembler
 C
 CSS
 C++
 C#
 Delphi
 Fortran
 HTML
 Java
 JavaScript
 Pascal
 Perl
 PHP
 Python
 SQL
 XHTML
 XML
 WML


Pokaż wyniki

 
Copyright © 2005-2008 Rafał "Giryś" Girycki
All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Valid HTML 4.01 Transitional